Co wiemy o Największym Sadzie Europy?

Co wiemy o Największym Sadzie Europy?

Polskie Sady stanowią około 30% powierzchni sadów w całej Unii Europejskiej, choć cały nasz kraj to zaledwie 7% obszaru UE. Faktycznie jesteśmy więc Największym Sadem Europy!

Co ważne, areał polskich sadów stale rośnie – w najszybszym tempie powiększał się między 2012 a 2017 rokiem, gdy odnotowano 11-proc. wzrost. Dla porównania, średnia wzrostu dla Unii Europejskiej wynosiła w tamtym okresie tylko 0,4 proc..

Domeną polskiego sadownictwa są jabłka – roczna produkcja tych rodzimych owoców wynosi aż 3 miliony ton. Wyobraźmy sobie, że taką ilością można wypełnić 240 tysięcy TIR-ów! Choć skala jabłkowej produkcji jest u nas największa w całej Europie, często nie zdajemy sobie sprawy z faktycznej potęgi polskiego sadownictwa.
Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji State of Poland, ponad 80% Polaków uważa, że polska produkcja owoców nie przekracza 3 milionów. Jednocześnie prawie 90% respondentów jest zgodnych co do tego, że to właśnie Polska najbardziej spośród europejskich krajów kojarzy im się z jabłkami.
Dlaczego polskie jabłka są tak charakterystyczne i wyjątkowe? Zawdzięczają to nie tylko sprzyjającym warunkom klimatycznym, ale także niepowtarzalnej kulturze sadowniczej, w której, mimo unowocześniania upraw, zachowano ich naturalność oraz mnogość odmian.

Unikalna kwasowość i walory smakowe naszych owoców sprawiają, że pożądanym składnikiem jest również koncentrat jabłkowy. W ubiegłym sezonie byliśmy największym na świecie producentem koncentratu, z produkcją w wysokości 450 000 ton!Skip to content