Festiwal Jabłonki w Sandomierzu!
W tym roku majówka w Sandomierzu nabrała rumieńców jak zdrowe, soczyste jabłko. A wszystko dlatego, że znalazł swoją ide...
No commentPartnerem Festiwalu Jabłonki Swawole jest firma Vortumnus.
Food & Music Apple Festival Jabłonki Swawole
Sandomierz
Drzewkowanie – sadzimy Jabłonki i nadajemy im imiona
11:00 - Rozpoczecie sadzenia obywatelskiego
14:15 – Uroczyste sadzenie przez przedstawicieli organizatorów
15:00 – Zakończenie sadzenia
Strefa gastronomiczno-wystawiennicza:
12:00-21:30/22:00 - Stoiska sponsorów i gastronomiczne
12:00-21:30 - Stoisko rzemiosła artystycznego
Muzyka DJ-a w strefie gastronomicznej
12:00-17:00 - Strefa dla najmłodszych, animacje dla dzieci
18:00-21:00 - Lot balonem na uwięzi
13:30 - Zaczynamy paradowanie z rynku do miejsca naszej imprezy
Impreza
16:30 - Wielkie otwarcie, zaczynamy koncertowanie
16:45 - Zespół lokalny Maryland
17:30 – 18.15–Występ Dawida Tyszkowskiego
18.15 – 18.40 – pokazy bębniarskie
18.40 – 19.40–Występ Sary James
19.40 – 20.15 – pokazy bębniarskie
20.15 – 21.15–Występ zespołu LemON
21.15 – 21.30 – pokazy bębniarskie, pokaz teledysków festiwalowych
22.00 – Zakończenie imprezy.
Ostrożnie wyjmij drzewko z przesyłki.
Namocz korzenie w czystej wodzie. W wiaderku, do wysokości korzeni.
Umieść sadzonkę w przygotowanym dołku, wymieszaj istniejące podłoże z żyzną ziemią kwiatową lub kompostową.
Zasyp do wysokości miejsca uszlachetniania.
Solidnie udepcz ziemię wokół.
Obficie podlej drzewko.
Przymocuj młode drzewko do podpory.
Ciesz się pięknym drzewkiem i kwiatami, już od wczesnej wiosny.
Uwaga: minimalna odległość między drzewkami to 2m.
W tym roku majówka w Sandomierzu nabrała rumieńców jak zdrowe, soczyste jabłko. A wszystko dlatego, że znalazł swoją ide...
No commentDziękujemy za wszystkie piękne zgłoszenia, ich ilość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zwycięzcą jest…...
No commentMiło nam poinformować, że Konkurs Kwitnąca Szkoła wygrał Zespół Szkół Rolniczych im. biskupa Ignacego Błażeja Krasickieg...
No commentZanurz się w świat Jabłonek, w świat niezwykłych rytmów, smaków i zapachów. Chodźże z nami poswawolić, by przy muzyce i jedzeniu celebrować polską naturę i kulturę.
Oto nasz nowy teledysk zaśpiewany i nagrany specjalnie z okazji Festiwalu Jabłonki Swawole Food & Music Apple Festival, który już tego lata zagra w 3 malowniczych miastach Polski – w Toruniu, Giżycku i Sandomierzu.
Smakowite jabłkowe przepisy, tajemnicze słowiańskie rytuały,
reportaże o śmiałych zdobywcach dzikich jabłoni.
Wejdź do świata Jabłonek!
Tu możesz celebrować, tańczyć i swawolić na festiwalu Jabłonki,
poczuć wiatr we włosach i trawę pod bosymi stopami w sadzie.
Podczas wrześniowych Jabłonek czeka nas prawdziwa uczta. W przygotowanym specjalnie na tę okazję menu wielu restauracji pojawią się sezonowe potrawy z jabłek. Jeśli myślicie, że pyszna szarlotka to szczyt kulinarnego potencjału jabłka, poczekajcie aż spróbujecie na przykład zupę-krem z pieczonego jabłka z pietruszką i migdałami i oliwą truflową. Gdzie spróbować? U partnerów naszej akcji!
Nie ma bardziej urokliwego miejsca niż sad pełen dojrzałych jabłek wrześniowym, rześkim porankiem. Kameralny spacer, piknik sam na sam lub w większym gronie? A może coś w rodzaju garden party pełnego śmiechu, rozmów, potańcówek i innych swawoli? To zależy od Ciebie. I pamiętaj, że co wydarzyło się w sadzie, zostaje w sadzie.
drzewo obsypane złotymi jabłkami symbolizowało płodność i nieśmiertelność.
Gdy światem rządzili imperatorowie, królowie i cesarze, złote jabłko stanowiło insygnium władzy nad całym zamieszkanym światem. Trzymane było przez władcę po stronie serca, w prawej dłoni.
Z jabłka można wywróżyć powodzenie u płci przeciwnej. W Polsce miłosna wróżba z jabłka była popularna podczas Katarzynek i Andrzejek – skórkę jabłka, jak najdłuższą, należało rzucić tak, aby ułożyła się w pierwszą literę imienia przyszłej żony lub męża.
W tradycji chrześcijańskiej jabłko jest symbolem grzechu - owocem zerwanym przez Ewę wbrew woli Stwórcy. Co ciekawe Biblia nie podaje nazwy „jabłko”, mówi raczej o „owocu z Drzewa Poznania”. Biblijne jabłko pojawiło się dopiero na obrazach średniowiecznych i renesansowych artystów. Być może ma to związek z pogańskimi obrzędami płodności, których istotnym elementem było właśnie jabłko.
W języku łacińskim słowo „jabłko” łatwo pomylić ze słowem „zło”, co przeczy samej naturze tego wspaniałego owocu
Jeże tak naprawdę nie przenoszą jabłuszek na grzbietach. To bardzo stary mit, a motyw jeża niosącego jabłko sięga jeszcze czasów starożytnych i pojawia się w źródłach średniowiecznych.
Gdyby nie spadające na głowę jabłko, Newton nigdy nie wpadłby na trop grawitacji. To oczywiście tylko legenda. Możliwe jednak, że właśnie obserwacja spadających jabłek natchnęła naukowca do rozpoczęcia badań.
Jabłko bywało przyczyną konfliktu, jak to z napisem „dla najpiękniejszej” rzucone przez boginię Eris na weselu Tetydy pomiędzy Herę, Afrodytę i Atenę. Sprawa otarła się o Olimp i interwencję samego Zeusa. Całe spowodowane „jabłkiem niezgody” zamieszanie doprowadziło do wojny trojańskiej.